47. Đurovića špilja i HE Plat 06.09.2009.
U nedjelju, 6. rujna, posjetili smo Đurovića špilji u okviru Zračne luke Dubrovnik i Hidroelektrani u Platu. Đurovića šiplja nalazi se točno ispod piste i stajališta za avione što je čini jedinstvenom u svijetu, a po čemu je i dobila svoje prepoznatljivo ime Skycellar, odnosno “nebeski podrum”.
Ova špilja se po klasifikaciji ubraja u jednostavne špilje, a sastoji se od jednog špiljskog kanala dužine 199 metara. Obiluje stalaktitima i stalagmitima, sigastim prevlakama i saljevima, a proširenje kanala na samom dnu špilje, tzv. Dvorana Dubrovačke Republike, obiluje najljepše profiliranim sigama uskih i plitkih brazda. Prirodni ulaz u špilju zatvoren je tijekom gradnje zračne luke i više ne postoji, a u špilju se ulazi betonskim pristupnim kanalom dužine 37 metara.
Nakon posjeta špilji, organiziran je posjet Hidroelektrane u Platu. Ova jedinstvena hidroelektrana ukopana je duboko u brdo Malaštica, a izvor je električne energije za cijelu Dubrovačko-neretvansku županiju. Hidroelektrane sliva rijeke Trebišnjice nalaze se u dvije države: u Republici Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini, a HE Plat je posljednja stepenica tog hidroenergetskog sustava. HE Plat koristi vodu rijeke Trebišnjce iz akumulacijskog jezera Bileća koje je nastalo izgradnjom brane Grančarevo. Zahvat vode za HE Plat ostvaren je izgradnjom brane Gorica koja stvara kompenzacijski bazen, a odakle voda ulazi u HE Plat neto padom od 270 metara. Snaga je 216 MW (2×108 MW), a brzina izlaza vode iz HE nakon obrade je čak 45 kubika u sekundi!
Nakon poučnog obilaska jednog od najljepših arheoloških nalazišta na ovim područjima i hidroelektrane bez koje bi moderan način svakodnevnog života bio nezamisliv (barem kada su u pitanju televizori, računala i sve slične naprave koje pokreće električna struja) nešto više od 40 članova udruge ručalo je u konobi “Poseydon” te nastavilo s posljepodnevnim zabavnim aktivnostima na plaži u Platu.