LORD OF THE DANCE – Split 23. 10. 2012.
Ponekad nam dani prođu, a da ih i ne primijetimo, ali ako ste član Udruge ljubitelja hrvatske tradicije i prirodnih ljepota takvih je dana u vašem životu malo. Ovaj put je članovima Udruge zadatak bio probuditi mitska bića borbe dobra i zla i pomoći dobru pobijediti zlo. Ovakav dan članova Udruge ne blijedi olako na ovoj kratkoj čovjekovoj lenti vremena.
U utorak, 23. listopada 2012. godine u Splitu, u športskoj dvorani na Gripama, je održan nastup europske postave Lord of the Dance, irske plesne skupine. Nastupu su prisustvovali i članovi Udruge. Na koncert se krenilo u 12.00 sati Libertasovim minibusom s Pila. Autobusom je upravljao gospar Niko Avdić, a na izlet se odazvalo dvadeset i četvero članova Udruge. U Split se došlo bez nervoze i preše malo iza 16.00, a pauzu do 19.00 sati su članovi Udruge iskoristili svatko na sebi svojstven način. Dok su neki obilazili pitoreskne, životopisne i ispunjene uličice Dioklecijanove palače i provjeravale sadržaje raznih dućana, drugi su ručali, odmarali na rivi i guštali u šušuru splitskih štekata. Na koncert smo došli cijeli sat prije. Kontrola karata i osobnih stvari na ulazu u zgradu je bila stroga, a plijenile su se boce s pićem. Ulaskom u gotovo praznu dvoranu potražili smo sebi odgovarajuće mjesto, jer se karte nisu prodavale s unaprijed označenim brojem. Nije bilo jednostavno pronaći najpovoljniji položaj s pogledom na skromno opremljenu binu za nastup ovih veličanstvenih plesača.
Mističnost irske mitologije, protkana glazbom i gipkošću zvukom popraćenih pokreta plesača koji su varirali od pahuljasto nježnijih do srdito jakih i žustrih, na scenu je u ponekim trenucima budila duhove vila, vilenjaka i trolova i njihove mitske borbe. Temeljeći svoj nastup na borbi dobra i zla, ljubavi i požude, publika je neprekidno poticala dobro na pobjedu vođena Lordom plesa i Malenim duhom.
Lord of the Dance je irska glazbena i plesna skupina koju je utemeljio, osmislio i producirao irsko američki plesač Michael Flatley, koji je do 2011. godine i plesao ulogu Lorda plesa. Glazbu za predstavu je napisao Ronan Hardiman. Priča prati Lorda plesa u njegovoj borbi protiv lorda zla Don Dorcha i brani mu zauzimanje planeta Irske i štiti ljubav nad požudom. Lord plesa pobjeđuje Don Dorcha uz pomoć malenog duha. Priče iz nastupa su utemeljene na drevnom Irskom folkloru i biblijskim smjernicama. Lord of the Dance ima dvije postave, od čega postava 1 nastupa po Europi i Aziji, a postava 2 po Sjevernoj i Južnoj Americi.
Veličanstvenost umijeća pokreta ljudskog tijela popraćenih glazbom na skromno uređenoj bini bez velikih svjetlosnih efekata unijela je veliku pozitivnu energiju u gledatelje pa je osam sati vožnje u Libertasovom minibusu bio tek zanemarivi sićušni napor i umor kod ovog druženja članova Udruge. Ovaj skromni izvještaj ne može dočarati svu ljepotu ovog druženja i sudjelovanja na nastupu Lord of the Dance u organizaciji gospođe Nade. Jedino što preostaje reći je samo i jednostavno: „Hvala, Nado!“
Antonija Prišlić