Klis, Uskoci, janjetina, Split (6.9.2018.)
Osvanula je oblačna subota, a predviđanja, što se tiče vremena, bila su loša( kiša, vjetar), ali nisu nas pokolebala. Nas 23-oje krenulo je veselo i optimistično da će nam vrijeme , kao i uvijek, biti naklonjeno. Odredište je bio Klis. Put ugodan, mladi vozač Karlo je odlično vozio cijelim putem . U autobusu dobra atmosfera, razgovor , poneka šala, narančini, gutljaj šljivovice i neki domaći liker nepoznatog okus. Kiša nije padala, a i sunce je sijalo.
Stigli smo podno klisure, na kojoj je tvrđava Klis .Ime je vjerojatno i nastalo od klisure koja se nalazi u usjeku između Mosora i Kozjaka , koji je prirodna veza Splita sa zaleđem. Zbog važnog položaja od davnina je služila za gradnju obrambenih utvrda, pa se smatra da su već Iliri tu gradili svoje građevine. Kako nam je rekao mladi vodič Filip, koji nas je vodio kroz tvrđavi i sve detaljno objašnjavao, povijest Klisa stara je 22 stoljeća. Nakon Ilira tvrđavu zaposjedaju i grade Rimljani, kratko Avari, pa Bizant, a od 9. stoljeća u njoj stoluju hrvatski kneževi Trpimirovići od kojih potiče i kraljevi Tomislav i Petar Krešimir IV , pa je u to vrijeme to sjedište hrvatske države. Do prodora Osmanlija u ove krajeve Klis je u rukama hrvatskih feudalaca i dugo odolijeva njihovim napadima. Nosioci obrane se bili uskoci, koje se bore i protiv Turaka i Mlečana , a najpoznatiji među njima bio je kapetan Perat Kružić, pod čijim je vodstvom Klis odolijevao 25 godina. Kada je bio zarobljen, odrubili su mu glavu kao znak odmazde i zastrašivanja. Tada uskoci bježe u pravcu Senja( Senjski uskoci), a Klis postaje sjedište Kliškog sandžaka, grade se nove utvrde i, na ostacima kapelice, džamija sa minaretom. Oslobađanje Klisa pokušano je u više navrata, ali tek 1648.g, za vrijeme trajanja Kandijskog rata, osvajaju ga Mlečani, ponovo obnavljaju i utvrđuju grad , a džamiju ne ruše nego je pretvaraju u crkvu , zbog čega ona ima kupolasto nadsvođe, što je karakteristično za istočne bogomolje. Nad ulazom u crkvu, sa unutrašnje strane, na latinskom, stoji natpis:“ Što vjera izgradi, vjera ne ruši“. Nakon Mlečana smjenjuju se austrougarska i francuska vlast. Na ovoj tvrđavi koja je duga oko 303 metra , na nadmorskoj visini oko 300 metra, a široka jedva 10-15 metara i podsjeća na brod, vide se sve epohe gradnje kroz koje je prošla, pa uz ostalo i talijanski bunker iz Drugog svjetskog rata, kao i cementno postolje za njemačke haubice i protuzračne topove .Filip nam je detaljno pokazao zbirku oružja iz turskog vremena i objasnio razliku između uskočkog i turskog. Naime, on je inače član udruge uskoka i instruktor mačevanja, pa o oružju iz tog doba zna puno. Napomenuo nam je da su na utvrdi snimani i neki dijelovi serijala „ Game of Thrones“
Nakon tvrđave spustili smo se u podnožje do restorana „Hajduk“ gdje nas je čekala topla juha i janjetina sa ražnja. Poprilično gladni prionuli smo jelu i uživali u lijepim okusima .Dok smo mi blagovali izlila se sva ona kiša koju su predviđali za taj dan , pa je vrijeme pri spuštanje u Split bilo sunčano. Imali smo oko dva i pol sata za šetnju Splitom, malo po kaletame , malo po butigama , malo na kavu na rivi, kako je tko htio.
Vožnja do grada je brzo protekla. Malo se pjevalo, malo pričalo, drijemalo. Svi su bili zadovoljni što smo se upoznali sa još jednim biserom hrvatske povijesti . U Neumu uobičajeni šoping u „Neretvancu“, a onda Grad i „ dom slatki dom“.
Ranka.
Kategorija:
Gdje smo sve bili