BiH (8.6 – 12.6.2023.)
Kraljeva Sutjeska zajedno s tvrđavom Bobovac je bila sjedište dvaju bosanskih kraljeva dinastije Kotromanića Tomaša i Tvrtka. Potkraj 14. stoljeća spominje se kao Sutiska. 1340. ovdje je osnovan franjevački samostan, duhovno i kulturno središte ovog kraja. Više puta doživio je paljenja i rušenja.Slike: Franjevački samostan u Kraljevoj Sutjesci s muzejom i knjižnicom koja osim vrijednih knjiga čuva i matične knjige rođenih od 14. stoljeća do danas; ostaci ranokršćanske bazilike u Brezi te jezero 0 u Varešu, duboko 110 m nastalo u iskopu željezne rude.Zanimljivost: Ovaj kraj je od davnina povezan s Dubrovnikom. Naime, poveljom Kulina-bana je Dubrovačkoj republici dozvoljeno eksploatiranje bogatih nalazišta rude iz ovog područja.
Kad smo stigli na Stricu bio je mrak, snervalo me što nema wi-fija i u banji fali polica na koju bih smjestila 25 kila šminke i toaletnih potrepština. Ali kad sam se ujutro probudila i vidjela ovu ljepotu rekla sam – kvragu i internet i sve ‘blagodati’ modernog doba, ovo je život…
Bobovac je najznačajniji i najbolje utvrđeni grad u srednjovjekovnoj Bosni podignut na strmoj, stubastoj stijeni južnih padina planinskoga masiva Dragovskih i Mijakovskih poljica iznad ušća Mijakovske rijeke u Bukovicu, jugozapadno od Vareša. Nalazi se nedaleko od sela Mijakovići i Dragovići, u općini Vareš. Gradu se može prići iz dvaju smjerova, i to od Kraljeve Sutjeske ili od Vareša. Sastojao se od gornjega grada s četvrtastom kulom, čiji ostaci i danas postoje, i donjega grada, od čega se danas raspoznaje dvorište i zdenac. Kraljevska grobna kapela je rekonstruirana. Danas se tu nalazi mauzolej dinastije Kotromanića.
Ovih dana u Bosni sam se nahodala, upadala u blato do koljena, dva para teniska upropastila, bubrezi mi zamijenili mjesto od truckanja po makadamskim putima ali ne žalim… Nadisala sam se svježeg i čistog planinskog zraka, nagledala se prelijepih pejsaža, posjetila zanimljiva mjesta, naučila puno o povijesti, najela se i napila da ću morat na dijetu opet i uživala u poznatom bosanskom gostoprimstvu…Mašala
Možda niste znali ali i Bosna svoj Dubrovnik ima. Naime, radi se o ostacima utvrđenog grada u općini Ilijaš. Osnovali su ga Dubrovčani koji su na ovim prostorima, prema Povelji bana Kulina, iz rudnika iskapali srebro i željezo. Dok je u Kraljevoj Sutjesci i na Bobovcu stolovao kralj, Dubrovnikom je upravljao knez. Kralj i knez nisu smjeli biti u isto vrijeme na istom mjestu u slučaju da jednoga netko napadne, drugi bi bio u prilici organizirati obranu kraljevstva. Na obližnjem lokalitetu Kopošići nalazi se nekropola stećaka ispod kojih su zakopani knez bosanski Batić i njegova žena kneginja Vukava.Bila je magla i puno ljudi pa slike nisu baš nešto ali barem ćete steći dojam kako to izgleda. Ako ste u prilici posjetite. Staza je strma, blatnjava i skliska ali vrijedi truda
Ako ste prolazili kroz Vareš sigurno ste primjetili ovaj most koji stilom gradnje podsjeća na onaj u Mostaru. Za njega je vezana jedna lijepa i tužna priča.
Naime, sin bogatog Muslimana Akif se zaljubio u kršćanku Anku. Suprotno svim očekivanjima roditelji im dopuste da se uzmu. Jedne nedjelje Anka se zaputi u čaršiju gdje ju je čekao Akif. Padale su kiše i drveni most preko rijeke Stavnje je bio sklizak. Čim je zakoračila na njega, Anka se posklizla i upala u rijeku. U namjeri da je spasi, s druge strane rijeke se Akif baci u vodu ali rijeka nemaše milosti te ih oboje odvuče u smrt.
Shrvani Akifov otac rasproda svo blago koje je čuvao za sina jedinca te dade umjesto drvenog mosta sagraditi kameni da povezuje dvije obale rijeke kao što su u smrti povezani Anka i Akif. Na sredini mosta je zazidao dva vjenčana prstena te ih tako posmrtno vjenčao…
Ne znam koliko istine ima u legendama ali ja ih volim pa vjerujem da je bilo baš tako…
Vareš je simpatičan mali gradić smješten u kanjonu rijeke Stavnje ispod planine Zvijezda. Nekad je bio rudarsko središte o čemu danas svjedoče ružne ruševine na ulazu u grad. Prepun je cvijeća i zelenila a šume uokolo vas mame na šetanje i uživanje u iskonskoj ljepoti prirode.U gradu se gotovo jedna pored druge nalaze katolička crkva, pravoslavna crkva i džamija. Mene je posebno oduševila crkva Sv. Mihovila, najstarija crkva u Bosni, izgrađena na temeljima one koja je bila tu još u predtursko doba. Da nema križa na krovu ne biste ni pretpostavili da se radi o crkvi. U blizini uz rijeku ima nekoliko prelijepih restorana gdje se možete okrijepiti domaćom hranom uz pristupačne cijene.
Radmila Kukuljica