Konavle (21.1.2017.)

Dan, 21.1.2017., savršen za izlet u Konavle. Vrijeme sunčano i tiho. Udruga pojačana novim članovima što nas posebno veseli. Broj bliže pedeset nego četrdeset. Društvo za poželjeti. Naravno s nama je i naš Tešo što garantira dobru pjesmu i zabavu. To bi bilo u kratkim crtama o našem izletu u Konavle.

 

 

Ali svakako treba reći kako smo posjetili Mitreja u Močićima. Dokaz dugovječnog života u Konavlima.

Đurovića špilja je pored svojih draži pružila i priliku da se iz usta pjesnika Vlaha Baule čuju pjesme posvećene njegovim Konavlima.

Posjet mlinici i stupi Đivanović nas je vratio u ne tako davna vremena kada su ljudi ovog kraja brinuli o svemu i svačemu kako bi preživjeli pa tako i o prehrani i odijevanju. Koristila se snaga prirode. Fascinantno! Prolazeći pored rijeke Ljute osjećali smo ljepotu kraja i divili se mudrosti čovjeka koji je tu sagradio svoj dom.

Srdačnost kuće „Kameni dvori“ ponovo nas je razveselila, a menestra zelena – tradicionalni pjat ovog kraja je bila tako dobra da ćemo je dugo pamtiti.

Osim dobrog vina pala je i dobra pjesma koja smo svi zajedno složno zapjevali, a u pauzama smo ponovo čuli konavoskog pjesnika Vlaha koji nas je nostalgično stihovima vodio kroz Konavle kakve su nekada bile.

Povratak u Grad se može nazvati povratkom grupe zadovoljnih ljudi zahvalnih našoj Nadi koja je po tko zna koji put napravila sve da ovaj dan ostane za pamćenje.

 

-D.M.